silverzlotnik 09.08.2019
Poniedziałek, 16 września 2019r. · Imieniny: Edyty, Kornela
Łazarczyk 11.05

Mszana Dolna. Samorządowcy uczcili 30. rocznicę wyborów kontraktowych

Net-Factory 19.07.2019
10 czerwca, 10:45
Autor: pgrab

To była trudna droga do wolności. Z perspektywy czasu różnie można ją oceniać, ale był to krok ku odzyskaniu niepodległości. Zgodnie podkreślali samorządowcy, którzy 4 czerwca uczcili 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów.

4 czerwca 2019 r. odbyła się wspólna, uroczysta sesja trzech Rad: Miasta Mszana Dolna, Gminy Niedźwiedź oraz Gminy Mszana Dolna. Dzięki porozumieniu i współpracy pomiędzy władzami samorządowymi wszystkie Rady przez aklamację przyjęły oświadczenie upamiętniające 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów do parlamentu w 1989 roku. Jest to data symboliczna, a jednocześnie jedna z ważniejszych dat we współczesnej historii Polski, od której przyjmuje się powstanie III Rzeczypospolitej.

Świętowano w Gdańsku, Warszawie; również nasze samorządy dołączyły do wielu innych miejsc, w których z tej okazji odbyły się okolicznościowe uroczystości – podkreśla inicjator wydarzenia, Jan Chorągwicki.

Uroczystą sesję prowadzili wspólnie Przewodniczący: Janusz Matoga, Zenon Dziedzic i Jan Chorągwicki. Obrady rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego, potem każda z Rad przyjęła Oświadczenie. Następnie rys historyczny dotyczący tego okresu przedstawiła mgr Kamilla Jasińska - pracownik Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, doktorant na Uniwersytecie Wrocławskim.

W sesji udział wzięli: Burmistrz Anna Pękała, Wójtowie Bolesław Żaba i  Rafał Rusnak, ks. Jerzy Raźny, Zastępca Wójta Katarzyna Szybiak, Sołtysi Gmin Niedźwiedź i Mszana Dolna, Franciszek Dziedzina i Kazimierz Pajdo.

Mszę świętą w intencji Ojczyzny i Mieszkańców koncelebrowali księża: Jerzy Raźny, Tadeusz Mrowiec, Tomasz Stec. W czasie Eucharystii wystąpił chór Gloria Dei z Poręby Wielkiej, a po Mszy św. chór Gospel z Mszany Dolnej. Utwory na skrzypce i organy wykonali Maria Flig z Piotrem Wójcikiem.

Serdecznie dziękuję Księżom Proboszczom i ks. Tomaszowi, Paniom i Panom Radnym wszystkich Rad, Pani Burmistrz, Panom Wójtom, chórowi Gloria Dei z Poręby Wielkiej pod dyrekcją Pani Beaty Klimek, chórowi Gospel z Mszany Dolnej pod dyrekcją Lei Kjelsden, Pani Marii Flig, Panu Piotrowi Wójcikowi, Pani Kamilli Jasińskiej, Panu Markowi Pankowi, Pani Stanisławie Myszogląd, Pani Anecie Kowalewskiej, Pani Agnieszce Józefiak - Lewandowskiej i wszystkim tym, którzy wzięli udział i pomogli w organizacji tej uroczystości – wyrazy wdzięczności przekazuje Przewodniczący Rady Gminy Mszana Dolna.

Natalia Chorągwicka


Dodaj reklamę na TV28
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab
DWGSM